Gorska doktorja & CO
Doc. dr. Peter Mikša je zaposlen na Filozofski fakulteti UL, kjer poučuje in raziskuje na Oddelku za zgodovino. Leta 2013 je doktoriral s temo Alpinizem na Slovenskem.
Preberi več
Kot soavtor je sodeloval pri nastajanju osmih dokumentarnih filmov, to so Naš Triglav, 120 let slovenskega planinstva, Pavla Jesih, Mira Marko: dokumentarni portret, Tone, javi se!, V treh stenah (3. deli), Viharnik z roba in 100 let skalaštva, ter več kot dvajsetih razstav, med njimi so npr. Vzpon na goro, stalna razstava v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani, Kralj Peter v slovenskih Alpah, Korajža je ženskega spola: muzejska razstava o slovenskih alpinistkah, 10 sidrišč slovenskega alpinizma, Himalajski plezalci pišejo brez rokavic idr.
Dr. Peter Mikša je reden in poznan medijski obraz z izkušnjami iz številnih strokovnih televizijskih in radijskih oddaj s področja zgodovine, predvsem zgodovine alpinizma in planinstva ter vloge gora pri Slovencih, ter velja za vodilnega strokovnjaka na tem področju v Sloveniji. Je soustvarjalec redne mesečne planinsko-alpinistične radijske oddaje V navezi (Radio Slovenija).
Je alpinist, alpinistični inštruktor, trener športnega plezanja, vodnik Planinske zveze SLovenije in vaditelj orientacije. Od leta 2012 je član (od leta 2018 vodja) Raziskovalne skupine Planinske zveze Slovenije, ki spodbuja študente in druge raziskovalce k pripravi diplomskih ali magistrskih del ter doktorskih disertacij, vsebinsko povezanih z gorništvom, alpinizmom in širšo dejavnostjo PZS. Je ustanovitelj in dolgoletni urednik plezalnega portala friko.si. Je član upravnega odbora in vodja sekcije za zgodovino športa pri Zvezi zgodovinskih društev Slovenije.
Dr. Jure K. Čokl je kot novinar zaposlen na Prvem programu Radia Slovenija. Leta 2022 je doktoriral s temo Družbeni pomen in medijska podoba slovenskega ženskega alpinizma med letoma 1945 in 1965.
Preberi več
Njegova bibliografija obsega več kot 50 enot – večinoma dokumentarnih radijskih oddaj, strokovnih člankov in intervjujev. Med drugim je opravil tudi odmevno raziskavo o avtorstvu znamenite fotografije silhuete plezalca iz obdobja TK Skala, na podlagi katere sta bila kot njena prava avtorja prepoznana Viktor Žagar in Janez Gartner. Sodeloval je tudi pri nekaterih razstavah v Slovenskem planinskem muzeju v Mojstrani, npr. pri zelo odmevni razstavi Korajža je ženskega spola. Nagradi za življenjsko delo v alpinizmu, ki sta ju leta 2018 prejeli povojni alpinistki Staza Černič in Danica Blažina, sta utemeljeni tudi na podlagi rezultatov raziskave, ki jo je Jure K. Čokl opravil v sklopu doktorskega študija pod mentorstvom doc. dr. Petra Mikše.
V športni javnosti je znan kot komentator in voditelj športnih tekmovanj, med drugim vodi tekme za evropski pokal in za državno prvenstvo v orodnem plezanju v Domžalah, do leta 2019 pa je bil glavni komentator ekstremnega tekmovanja gasilcev, imenovanega Fire Combat. Je nekdanji prostovoljni gasilec, dosegel je čin višjega gasilskega častnika ter opravil 10 posameznih specialnosti, med njimi za tehničnega reševalca, reševalca ob nesrečah z nevarnimi snovmi, nosilca izolirnega dihalnega aparata, ter opravil usposabljanje za gašenje notranjih požarov. Je tudi nekdanji gasilski inštruktor in predavatelj. Kot predavatelj v sklopu različnih organizacij predava predmet komunikacija z mediji za interventne službe.
Urban Pipan je magistrski študent dvopredmetnega pedagoškega študija zgodovine in geografije na Filozofski fakulteti UL. Trenutno piše magistrsko delo, v sklopu katerega razvija mobilno aplikacijo pohodniških poti po Polhograjskih dolomitih pod mentorstvom doc. dr. Petra Mikše.
Preberi več
Leta 2020 je diplomiral iz zgodovine in geografije. V okviru diplome na zgodovini je zbral pričevanja ljudi, ki so bili za časa druge svetovne vojne otroci in so živeli na območju Gorenjske okupacijske cone. Pri diplomi iz geografije pa se je ukvarjal s problematiko zastajanja mulja v Zbiljskem jezeru in možnostjo sanacije le-tega.
Veliko se udejstvuje tudi v lokalni skupnosti občine Medvode. Od leta 2014 je zaposlen na lokalni televiziji, Televiziji Medvode, kjer deluje kot novinar in tehnik, do nedavnega pa je bil tudi vodja mladinskega programa na televiziji. Poleg tega deluje tudi kot govornik in občasno tudi kot režiser različnih prireditev, med katerimi velja omeniti Dneve spomina na žrtve holokavsta v Kinu Šiška in Slovesnosti ob dnevu samostojnosti in enotnosti na Svetem Jakobu.
V prostem času je pohodnik in velik ljubitelj slovenskih gora.
Julija Šuligoj je magistrica zgodovine in bodoča doktorska študentka na ljubljanski Filozofski fakulteti.
V magistrski nalogi je pisala o slovenskih alpinistkah, ki so se (skušale) povzpeti nad 7000 m.